Hoşgeldiniz  

YOK ARTIK, BU KADAR DA OLMAZ DEDİM, AMA…       

Ayşe ÖZDEMİR | 29 Kasım 2017 | Manşet, Sağlık A- A+

YOK ARTIK, BU KADAR DA OLMAZ DEDİM, AMA…       

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun yazısını okuyunca, bu ülkenin adı Türkiye’de olsa, yok bu kadar da olmaz dedim, ama oluyormuş.

Yer, Denizli’de özel bir hastane. “Asıl mesleği serbest inşaat mühendisliği olan özel hastanede görevli bir kadın, hasta bir kadına, değişik tarihlerde,  kaba etine ve deri altına şırınga ile iğne (enjeksiyon) yapıyor. Anlamadınız değil mi? İnşaat mühendisi ile iğne yapmanın ne alakası var diyeceksiniz, merak etmeyin ben de anlamadım.

 

Neyse yazımıza devam edelim. İğne yapılan kadın, kendisine iğne yapanın doktor ve hemşire olmadığını öğrenince soluğu mahkemede alıyor.

 

Mahkeme, sanık mühendisi (iğneci mühendis), doktor olmayanların bu mesleği yapmasını yasaklayan 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un, 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmayı öngören 13. maddesine göre 6 ay hapisle cezalandırıyor.

 

İğneci mühendis ile Denizli İl Sağlık Müdürlüğü; bizi, 1928 de çıkan kanunla değil, 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu’nun 3. Maddesine göre, bu kanun hükümlerine göre hemşire unvanı kazanmış olanların dışında hiç kimse Türkiye’de hemşirelik mesleğini icra edemez, aynı kanunun 11. maddesinde “bu kanuna aykırı davrananlara mahalli mülki idare amirince para cezası verilmesi” gerekir diyerek, soluğu Yargıtay’da alıyorlar.

 

Yargıtay’da bunları haklı görerek, mahkemenin verdiği hapis kararını bozuyor. Şimdi mahkeme, iğneci inşaat mühendisinin eylemini kabahatlar kanunu ışığında, her yıl artan tarifeyi uygulayarak, 2017 tarifesine göre 227 TL ceza verebilecek (Sitenin hukuk danışmanları Avukat Onur ve Erman beye “nedir bu rezalet” dedim. Sağlığın, rahmetli hacı dedemden kalma doktorluk kanunuyla ve hacı annemden kalma hemşirelik kanunuyla yönetildiği müddetçe, Yargıtayın başka karar alma şansı olmadığını söylediler).

 

Yani, 227 tl yi gözden çıkardınız mı sevgili halkım, herkese rahat rahat iğne vurabilirsiniz ya da herkes size rahat rahat iğne vurabilir(!) Yalnız şunu söyleyeyim, bu Denizli’deki özel hastane işi çözmüş, boşu boşuna 2-3 milyar verip hemşire çalıştıracağına, yoldan geçeni asgari ücretle çalıştırır, temizliğini de yaptırır, iğnesini de vurdurur, şikayetçi olan olursa (yakalanırsa) 227 tl yi öder kurtulur (!!!)

Benim aklıma takılan soru şu: Hastalarına, inşaat mühendisine iğne yaptıran bu özel hastane ameliyatlarını kime yaptırıyor acaba…

 

SON SÖZ;

Dur bakalım, bu olay sonrası bizim anlı şanlı Hemşire derneklerinden ses çıkacak mı? Hemşiresinin hastane içindeki kafeye belirli saatler girememesine bile ses çıkarmayan sendika üyesi hemşire temsilcilerimiz, 227 tl veren herkesin bu karara göre hemşirelik yapmasına nasıl bir tepki  verecek, bekliyoruz !!!

Yoksa, 1928 ve 1954 yılında çıkmış, en genci 63 yıllık kanunu yine karıştırıyorsun diye kızıp, bana üç sayfa yazı mı yazacaklar?

Kızsanız da, ben bir hemşire olarak görevimi yaptım, gündeme getirdim!          

 

Ayşe Özdemir

2017 aacohaber Tüm hakları saklıdır.
Reklamı Gizle