Hoşgeldiniz  

Yavru Vatan’da alternatif üniversite eğitimi

aacohaber | 20 Kasım 2017 | Eğitim, Manşet A- A+

Üniversite giriş sisteminin tamamen karmaşık bir hal aldığı ülkemizde biz de aacohaber.com sitesi olarak gençlerimize yardımcı olabilmek amacıyla çeşitli ülkelerdeki üniversite eğitimini ve avantajlarını ele aldık. Yaptığımız çalışmada ilk önce yavru vatan Kıbrıs’tan başladık.

Yavru Vatan’da üniversite okumanın 15 nedeni:

Neden Yavru Vatan Üniversiteleri?

Kaostan uzak, güvenli, sakin bir ülkede okumanın rahatlığı
Üniversitelerin gerekli tüm donanıma sahip olmaları
Uluslararası öğrencilerin KKTC üniversitelerini tercih etmelerinden dolayı, çok kültürlü bir ortamda eğitim şansı
Trafik derdinin olmaması, şehirlerin birbirine yakınlığı ile vakit kaybının olmadığı kaliteli bir hayat yaşanabilir öğrencilik boyunca
Öğrencilerin sosyalleşmesine imkan sağlayan bir ortam
Ülkenin yıllık ortalama sıcaklığının 19-20 derece olması sayesinde, yılın 8 ayı denize girebilme imkanı

Yavru Vatan’da Okumanın Avantajları

1)Yavru Vatanın Sıcak İklimli Olması

Yılın 2-3 ayı dışında genellikle Kıbrıs’da mevsim sıcaktır.Bu da dışarıda zaman geçirmek, evde ısınmak için kullanacağınız elektrikten tasarruf etmek için avantajdır. Kış ayları yağmurlu geçer bu da nadirdir.

2)Öğrenci Memleketi olması

Her yıl ortalama olarak Türk ve yabancı uyruklu olmak üzere 40.000-50.000 arası öğrenci Kıbrıs üniversitelerine kayıt yaptırmaktadır. Öğrenci sayısı adada oldukça fazladır.

3)Üniversitelerde Bölüm Çeşitliliği

Kıbrıs üniversitelerinde en çok tercih edilen Hukuk, Tıp, PDR, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Diş Hekimliği, Sınıf Öğretmenliği, İşletme, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Endüstri Mühendisliği, Ekonomi(İktisat), Uluslararası İlişkiler, Beslenme ve Diyetetik, Türk Dili ve Edebiyatı gibi programlar öğrenciler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Bu bölümler hiç yıldızı sönmeyen meslekler arasında yer aldığı için düşük puanlar ile Kıbrıs’ta bu bölümlere burslu olarak yerleşmeniz çok kolay. Uluslararası kariyer hedefleyenler için Kıbrıs’taki üniversiteler yol gösterici olma özelliğine de sahiptir.

4)Kampüs Özellikleri

Öncelikle Kıbrıs’ta bulunan hiçbir üniversite Türkiye’de ki bir çok üniversite gibi dershaneden bozma ya da apartman katından bozma binalara, kampüslere sahip değildirler. Kampüs dediğimiz alan çorak değil yeşil olmalı, binaları eski değil yeni ve temiz olmalı öğrenciye huzur vermeli, öğrenciyi üniversiteye çekecek kadar sıcak olmalıdır. İşte Kıbrıs’taki üniversitelerin hepsi bu özelliklere sahiptir. Gelişmiş kütüphaneleri, laboratuarları, sosyal etkinlik alanları oldukça fazla alanda hizmet vermektedirler. Hepsi şehir merkezlerine yürüme mesafesindedir ayrıca her üniversitenin hem şehir içerisinde hemde şehirler arası ücretsiz öğrenci servisleri vardır.

5)Yabancı dil

Kıbrıs üniversitelerinde bölümler ağırlıklı olarak ingilizce eğitimlidir. Tabi %100 Türkçe okutulan bölümlerde yer almaktadır. Bu durum seçeceğiniz bölüme göre değişir. Eğer amaç yabancı dil öğrenip uluslararası kariyer yapmaksa Kıbrıs’ta okumak kesinlikle doğru tercihtir. Çünkü yabancı dil eğitimli bölümlerde %100 İngilizcedir dersler, sınavlar, projeler vs. bu da sizin İngilizce öğrenmenizi mecbur kılar. Ayrıca yabancı uyruklu öğrencininde fazla olması yabancı dil öğrenmek açısından avantajdır. Ders dışında sosyal aktivitilerde yabancı arkadaş edinmenin faydasını göreceksiniz.

7) Huzurlu Bir Yer

Kıbrıs sizin için öğrencilik süresi boyunca sakin ve huzurlu bir yer olacaktır. Oradaki huzuru, rahatlığı hiçbir yerde bulamazsınız. En önemlisi trafik derdi yok ,çok kısa sürede şehir içinde ya da şehirler arası bir yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Hırsızlık olayı olmaz, karşılaşılan bir durum değildir. Kapınızı açık unutsanız bile evinize kimse girmez. Bu anlamda güvenilir bir yerdir Kıbrıs. Siyasi olaylarla kesinlikle karşılaşmazsınız.

Yavru Vatan tanınmıyor ama diplomalar tanınıyor!

İlgili anlaşma uyarınca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C.) hukukuna göre kurulmuş olan üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirilerek öğrenimlerini tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşlarının ön lisans ve lisans diplomaları, denklik işlemine tabi tutulmaksızın Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerlidir.

8- Kaç farklı alanda eğitim yapılıyor?
15’e yakın alanda eğitim yapılıyor.

Yavru Vatan üniversitelerinde en çok tercih edilen Hukuk,Tıp,PDR,Mimarlık,İnşaat Mühendisliği ,Bilgisayar Mühendisliği,Diş Hekimliği,Sınıf Öğretmenliği,İşletme,Elektrik Elektronik Mühendisliği,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon,Endüstri Mühendisliği,Ekonomi(İktisat),Uluslar arası İlişkiler,Beslenme ve Diyetetik,Türk Dili ve Edebiyatı gibi programlar öğrenciler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Bu bölümler hiç yıldızı sönmeyen meslekler arasında yer aldığı için düşük puanlar ile Kıbrıs’ta bu bölümlere burslu olarak yerleşmeniz çok kolay.

9- Uluslararası akreditasyonları var mı?
Evet, var.

10- Türk parası geçerli mi?
Evet, geçerli

11-Ulaşımda sıkıntı var mı?
Hayır, her zaman Türkiye’ye uçak seferleri bulmak mümkün.

12- Türkiye’ye yatay geçiş imkanı var mı?
Eveti hen devlet üniversitelerine hem de özel üniversitelere yatay geçiş imkanı mevcut.

13- Türkiye’de staj yapma imkanı var mı?
Evet, tüm bölümlerde Türkiye’de staj yapma imkanı mevcut.

14- Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ile ücret farkı nasıl?
Hemen hemen aynı, hatta bazı bölümler daha ucuz.

15- Üniversitelerin Türkiye’de temsilcilikleri mevcut mu?
%80 inin büyükşehirlerde temsilcilikleri var.

aacohaber.com/aaconews.com

2017 aacohaber Tüm hakları saklıdır.
Reklamı Gizle