Hoşgeldiniz  

ULUCANLAR SADECE CEZAEVİ (MÜZE) DEĞİLDİR!

Ayşe ÖZDEMİR | 12 Kasım 2017 | Genel A- A+

ULUCANLAR SADECE CEZAEVİ (MÜZE) DEĞİLDİR!

Bazı yerler, bazı kokular, bazı eşyalar vardır ki,yabancı bir yere girdiğiniz anda sarıp sarmalar sizi. Bilemediğiniz bir parçanızı, bilemediğiniz zamanlarda orada bırakmışsınızdır da, onunla buluşmuşçasına bir tanıdıkvardır o yabancı yerdeki eşyalarda, duvarlarda, anılarda….

İşte Ulucanlar cezaevi de (müzesi) böyle bir yer…

1925 yılında inşa edilen cezaevinin geçmişi, Türk siyasi hayatından kesitler sunuyor adeta. Düşündükleri, söyledikleri ve yazdıkları farklı olsa da, kaderleri Onları Ulucanlar’da buluşturmuş.

Açık kaldığı 81 yıl boyunca 18 infaz gerçekleştirilmiş Ulucanlar Cezaevi’nde…Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu, Erdal Eren, Fikri Arıkan, Ali Bülent Orkan bunlardan bazıları…

Ulucanlar Cezaevi Altındağ Belediyesi tarafından restore edilip, 2011 Haziran ayından beri müze olarak kullanılmakta. Koğuşları eski Türk filmlerini anımsatıyor adeta. 81 yıllık bir arşiv olmuş Ulucanlar. En güzel yanı da darağacını sonsuza kadar müebbet olarak hapsetmeleri…!!

Tanınmış mahkumların kişisel eşyaları da müzede sergileniyor. Aynı koğuşta farklı zamanlarda Ulucanlar Cezaevi’nde kalan gazeteci, yazar, şair, siyasetçi ve sanatçılara ilişkin eşyalar gibi. Bülent Ecevit’in şapkası ve kravatı, Deniz Gezmiş’in kendi elyazısı ile yazmış olduğu Roma hukuku ders notları, sigarası ve üzerinden çıkan paraları, Yusuf Aslan’ın kaşkolu, Hüseyin İnan’ın fanilası, Muhsin Yazıcıoğlu’nun namaz takkesi ve seccadesi, Mustafa Pehlivanoğlu’nun kardeşine yazdığı mektup, Fikri Arıkan’ın elbisesi gibi kişisel eşyalar da bu koğuşta yer alıyor.İnşallah ihtiyaç kalmazda, Ülkemizdeki ve Dünyadaki tüm cezaevleri bir gün Ulucanlar Cezaevi gibi müze olur.

Son söz;

Okuduğu şiir  için,yazdığı kitap için,en önemliside düşündüğü için,  değerlerimizi ne kadar dört duvar arasına atmışız ve daha ne kadar atmaya devam edeceğiz?Nazım ne demiş; Pişman değilim!Sadece dön bak arkana; ne için, nelerden vazgeçtin?Neler dururken, sen neyi seçtin?

Evet, Demokrasi dururken, bizim dönem dönem neyi seçtiğimizi  merak ediyorsanız! Mutlaka ama mutlaka, Ulucanlar cezaevini (müzesini)gezmelisiniz ki; Mendereslere, Ecevitlere,Osman Bölükbaşılara, Nazım Hikmetlere, Necip Fazıllara, Fakir Baykurtlara, Muhsinlere, Denizlere,Pehlivanoğullarıgibi daha  nicelerine, en azından bir özür borcumuz olduğunu hatırlayalım.
Ayşe ÖZDEMİR

 

Etiketler: , ,
2017 aacohaber Tüm hakları saklıdır.
Reklamı Gizle