Hoşgeldiniz  

Siber Tuzaklara Karşı Çocuklarımızın Korunmasında DİKKAT Edilecek Hususlar

aacohaber | 01 Aralık 2017 | Manşet A- A+

Siber Tuzaklara Karşı Çocuklarımızın Korunmasında DİKKAT Edilecek Hususlar
Bilgisayar ve internet; çocuklarımızın gündelik hayatlarında kullandığı teknolojik kavramların en başında gelmektedir. Çocukların; ebeveynlerinden bilgisayar-internet-teknoloji konularında daha iyi derecede araştırmacı, yenilikçi, meraklı olduklarını kabul etmemiz gerektiği gibi bu durumun çocuklar üzerinde bağlayıcı bir etki oluşturması da kaçınılmaz neticedir. Bu bağlayıcılığın onlar üzerinde oluşturabileceği olumsuz durumların önüne geçebilmek ve üzücü olaylarla karşılaşmamak adına çocuklarımızı gözlemek, denetlemek ve kontrolünü elden bırakmamak gerekmektedir.
Basında çıkan haberlerde; bilgisayar oyunlarının son zamanlardaki intihar vakalarıyla ilişkili olup olmadığı kanıtlarıyla açıkça belirtilmese de,  çocukları bilgilendirmek ve herhangi bir talihsiz olaydan kaçınmak için onlarla etkileşimde kalmak kaçınılmazdır.
Neler Yapılmalı ?
– Çocuğunuzun internet yaşına uygun sitelere girdiğinden ve etik olmayan davranışları ya da şiddeti özendiren sitelere erişmediğinden emin olun.
 – Çocuğunuzun internete erişiminin aileyle paylaşılan ortak alandaki bir bilgisayar üzerinden olmasını sağlayın.
 – Çocuğunuzla daha sık konuşun, internet dünyasını birlikte ke­şfedin ve internet üzerinden uygun davranışların sergilendiği aktivitelerde birlikte yer alın.
 – Çocuğunuzun kullandığı bütün elektronik aletlerde ebeveyn koruma sisteminin açık olduğundan emin olun. Ekrana bakarak geçirdiği zamanı ve faaliyetlerini gözlemleyin.
 – Çocuğunuza rol model olun. Kendiniz de internet aracılığıyla yaptığınız aktivitelerin farkında olun.
 – Diğer ebeveynlerle konuşun, endişeleriniz varsa paylaşın ve çocuklarınıza yardımcı olabilmek için en iyi yöntemi birlikte bulmaya çalışın.
 – İnternette yayılan yeni akımlar hakkında bilgi sahibi olun.
 – Çocuğunuzun davranışlarını yakından gözlemleyin. Ruh halinde değişiklik, iletişimde azalma, çalışma isteksizliği ve notlarda düşüş gibi beklenmedik değişimler konusunda tetikte olun. Eğer bu tür değişimler fark ederseniz, internet üzerindeki faaliyetlerini yakından izleyin, okul yetkilileriyle konuşun ya da bir psikoloğa danışın.
 – Eğer çocuğunuzun zararlı ve yasaklı bir oyunu oynadığını fark ederseniz, hemen bütün elektronik aletlerden internete erişimini kesin.
– Yaşadığınız yerdeki polis yetkililerine haber verin ve bir sonraki önlemleri almak için onların tavsiyelerine başvurun.
 
Nereye Başvurulmalı ?
İhbar Web, internette kişilik haklarının ihlal edildiğini düşündüğünüz içerikleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ihbar etmenize yarayan platformdur. “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun“ kapsamında (BTK) tarafından kurulmuştur. Daha anlaşılır olması adına; Facebook gibi sosyal mecralarda yayınladığınız kişisel bilgilerinizin ve fotoğraflarınızın çalınarak, sizi taklit eden bir profil açıldığı zaman, www.ihbarweb.org.tr adresini ziyaret ederek, şikayette bulunabilir, kişilik haklarını ihlal ettiğini düşündüğünüz her içeriği, bu platforma bildirerek gereğinin yapılmasını talep edebilirsiniz.
İhbar Web Kapsamında Yer Alan Konular;
 – İntihara yönlendirme,
 – Çocukların cinsel istismarı,
 – Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımının kolaylaştırılması,
 – Sağlık için tehlikeli madde temini,
 – Müstehcenlik,
 – Fuhuş,
 – Kumar oynanması için yer ve imkân sağlanması,
 – Atatürk aleyhine işlenen suçlar ile ilgili yeterli şüpheye sahip olduğunuz içerikleri,
İhbar Web’i kullanarak, yukarıda belirtilmiş olan konuların ihlal edildiği durumlarla karşılaştığınız zaman şikâyette bulunabilir, bir web sitesinde, haber grubunda, anlık mesajlaşma uygulamalarında ve dosya paylaşım platformlarında karşılaştığınız; kişilik haklarını ihlal eden, intihara yönlendiren, çocuk istismarını destekleyen, uyuşturucu kullanımını kolaylaştıran, müstehcen ve fuhuş içeriklerinin ihbarını yapabilirsiniz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
ANTALYA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
aacohaber.com
info@aacohaber.com
2017 aacohaber Tüm hakları saklıdır.
Reklamı Gizle