Hoşgeldiniz  

Dolar/TL ne kadar oldu? İşte yılın ilk haftasında dolarda son durum…

aacohaber | 02 Ocak 2019 | Ekonomi A- A+

Son dönemde global bazda ABD kaynaklı haberlerle yön bulan piyasada yurt içinde yerel seçim öncesi büyüme ve işsizlik başta olmak üzere makro dengeler, bölgede ise Suriye’ye yönelik gelişmeler izlenirken, dolar/TL 2019 yılının ilk işlem gününe 5.30 civarında başlamıştı. Dolar/TL bugün gün içerisindeki hareketle 5.35’i aştı.

Dolar/TL yeni yıla bir süredir yatay seyrettiği 5.30 civarında başlarken, piyasada küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi büyüme ve işsizliğin seyri, bölgede ise Suriye’ye yönelik gelişmeler izleniyor.

Bankacılar yeni yılla birlikte tatillerin sona ermesiyle piyasada hacimlerin bugün itibarıyla kademeli olarak yeniden artmaya başlayacağını belirtiyorlar.

Bu hafta piyasada yurt içinde Aralık ayı enflasyonu, yurt dışında ise ABD’de ISM imalat endeksi, Cuma günü euro bölgesi enflasyonu ve ABD istihdam verileri izlenecek.

Reuters’ın anketine göre otomotiv, beyaz eşya ve mobilya vergi indirimleri ve kampanyaların yanı sıra enerji fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Aralık’ta yüzde 0.23 düşüşle 20.52’ye gerilemesi bekleniyor.

Konut, mobilya, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde geçen yılın son iki ayında uygulanmaya başlanan vergi indirimleri 2019 yılı Mart sonuna kadar uzatıldı.

Küresel piyasalarda ise yeni yıl tatilinin ardından da işlem hacimlerinin düşük olduğu görüldü. Japonya piyasası ise resmi tatil nedeniyle bugün kapalı.

Küresel piyasalarda PMI Çin’de imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayındaki 50.2 seviyesinden 49.7’ye gerileyerek sektörün daraldığına işaret etti. İmalat PMI Asya’dan gelen zayıf dış ticaret verilerini izledi.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz 31 Aralık Pazartesi günü spot kapanışta yüzde 16.42 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi ise Pazartesi günü spot kapanışta yüzde 19.68 oldu.

Kaynak: sozcu.com.tr

Etiketler:
2017 aacohaber Tüm hakları saklıdır.
Reklamı Gizle