Hoşgeldiniz  

ÇİFTÇİ BİTERSE GENÇLİK BİTER, GENÇLİK BİTERSE ÜLKE BİTER

aacohaber | 12 Aralık 2018 | Ekonomi, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Yerel Haberler A- A+

 

ÇİFTÇİ BİTERSE GENÇLİK BİTER, GENÇLİK BİTERSE ÜLKE BİTER

Antalya İYİ Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Bilge Özdemir, Yönetim Kurulu ile birlikte hafta sonunda Döşemealtı’nın köylerini, hafta içinde de seracılığın kalbi Altınova, Yukarıkocayatak ve Çandır bölgesini gezerek, genç çiftçilerin sorunlarını yerinde dinledi.

Özdemir yaptığı açıklamada;

“Okullarımızda yerli malı haftasını kutladığımız bugünlerde çiftçilerimizin sorunlarını dinledikten sonra yerli ve milli diyen hükümetin samandan yeme, etten ilaca, tohuma her şeyi ithal eder hale getirmesi çiftçimizin dolayısı ile gençliğimizin sonunu hazırlamaktadır” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“İlk önce şunu belirtmekte fayda var. Çiftçi biterse gençlik biter, gençlik biterse Türkiye biter. Döşemealtı ilçesinde yer alan Ekşili Göleti’nde su iyice azalmış, inşallah bu yıl kurak geçmez. Çiftçilerimiz ise gelen zamlardan iyice bunalmış.” dedi.

Özdemir “Besicilerimizin, sütün litresini mandıraya 1600 tl’ye sattıklarını, onunda veresiye olduğunu (büyük marketlerde 1 litre süt 4700 lira), bir torba 50 kiloluk yemi ise 80 liradan aşağı alamadıklarını belirti. Besicilerimizin, bir torba yem almak için neredeyse 50 litre süt satmak zorunda olduklarını, hayvanlarına bakamadıkları için kasaba satmak zorunda kaldıklarını, yurt dışından yapılan ithal etin de besicileri tamamen bitirdiğini söyleyerek Hükümet’ten et ithalatına bir son vermesini istedi.

Özdemir, tarımında tamamen durma noktasına geldiğini, bir torba gübrenin 95 TL olduğunu, mazotun litre fiyatını ise söylemeye bile gerek duymadıklarını, çiftçilerimizin hiçbir iş yapmasalar, tarlaları boş kalsa daha karlı olduklarını belirterek, bu yıl Döşemealtı’nda tarımla uğraşan çiftçilerin geçen yıllara göre daha da zor durumda olduğunu belirtti.

Avukat Özdemir açıklamalarının devamında; besicilerimiz gibi sebze ve meyve yetiştiricilerimizin de durumunun çok kötü olduğunu, örneğin seradaki 2 lira olan domatesin büyük marketlerde 8-10 liraya satıldığını, buna hükümetin bir çözüm bulamadığını, bu durumdan hem tüketicimizin hem de üreticimizin zarar gördüğünü belirtti. Sebze ve meyve üreticilerinin özellikle ithal edilen ilaçlardan çok muzdarip olduğunu, en ufak bir ilacın 500 TL’den aşağı olmadığını yine aynı şekilde ithal tohumların da sadece üreticilerimizi değil, ülke ekonomisine de çok büyük zarar verdiğini, yaşanan tüm bu olumsuzlukların gençlerimizi olumsuz yönde etkilediğini, buna bağlı olarak genç nüfusun işsizlik oranının gitgide arttığını, buna acil çözüm bulunması gerektiğini, bu yönde de İYİ Parti’nin, Atatürk döneminde olduğu gibi milli ekonomiye dayanan politikalar geliştirdiğini, Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in söylediği gibi yapılacak ilk işin çiftçilerimizi ve besicilerimizi korumak amacıyla ithalatı durdurmak olacağını belirterek her zaman üreticilerimizin yanında olduklarını söyledi.

Avukat Özdemir son olarak da tüm Türk Gençliğinin yerli malı haftasını kutladı.

Haber: aacohaber.com

2017 aacohaber Tüm hakları saklıdır.
Reklamı Gizle